کد مطلب: 30457 | تاریخ مطلب: 1394/12/25
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

آشنایی با اصطلاحات خبری 10

آشنایی با اصطلاحات خبری 10
ستون ،  LEG:


خبرهای  روزنامه و مجلات  برای آنکه  خوانا  و زیباتر  ارائه  شود  در  صفحه  به شکل  ستون بندی  شده  ارائه  می شوند . به عبارتی  متن ، از نقطه  ای  که شروع  می شود  تا جایی که به سر  بعد  منتقل  می شود  و نهایتا  تا پایان  ادامه  پیدا می کند،  ستون  نام  دارد. استاندارد  یک ستون  3/7 سانتیمتر  است . براین اساس  اگر  به صفحه  روزنامه های  قطع بزرگ  ( کیهان و اطلاعات )  نگاه کنید  10 ستونی  هستند  و صفحه روزنامه  های  قطع  کوچک (همشهری و ایران) 8 ستونی  تعریف شده اند.


منبع: کتاب  واژه های کلیدی در  روزنامه نگاری  ،  دکتر احمد توکلی

ستون سر مقاله ، Editorial staff/ Editorial board  :


مکانی در صفحه اول  روزنامه  یا  مجلات  است  که به  سرمقاله  اختصاص  دارد وآگهی  نمی  پذیرد.   ستون  سر مقاله  اندازه  خاصی  ندارد. بلکه  بستگی به میزان  موضوعی  دارد که نوشته  می  شود .


منبع: کتاب  واژه های کلیدی در  روزنامه نگاری  ،  دکتر احمد توکلی**********


مدیر  تحریریه ،  Managing editor:
 عضوی  ارشد  در تیم  مدیریتی  رسانه  است . این فرد  در  رادیو و تلویزیون  نقش  سردبیر  بخش  های  مختلف  خبری  را دارد .  در رسانه  های  چاپی  این عنوان  معادل  سر دبیر اجرایی  است  . این فرد  اداره تحریریه  را برعهده  داشته  و وظیفه  تهیه  به موقع  اخبار  و اتمام  صفحه  بندی  در وقت  تعیین  شده  دارد  .  وظیفه  جذب  وحتی اخراج  خبرنگاران  و کارکنان  تحریره  برعهده  اوست  و معمولا  در ارتباط  با انتخاب  اخبار ، عکس ها  و تصاویر  گرافیکی  نیز  در گیر  است  . وی  به لحاظ  اهمیت  کارش  به نوعی  دستیار  سر دبیر  کل محسوب  می  شود  .


منبع: کتاب  واژه های کلیدی در  روزنامه نگاری  ،  دکتر احمد توکلی**********


شورای سر دبیری :


  برخی  از نشر یات  در سازمان  تشکیلاتی  تحریریه  خود  شورای  سر دبیری  را جایگزین      « سر دبیر »  می کنند . شورای  سر دبیری  عموما  متشکل  از  سر دبیر  کل  به عنوان  رئیس شورای  سر دبیری  و معاونان  وی  و یا  در برخی  از تشکیلات  شامل  سر دبیر  و برخی  از دیبران  تحریریه  می شود.


منبع: کتاب ویراستاری و مدیریت اخبار، احمد توکلی    **********


  سردبیر کل ، Editor- in – chief:


فرمانده و مدیر تحریریه  است  و به وسیله  دو بازوی  اجرایی  خود  یعنی  معاون اجرایی و معاون  صفحات میانی ( فیچر )  تحریریه  را اداره می کند.  سر دبیر کل ،  خط مشی  خود را  به معاونانش  منتقل  و در نهایت ،  خروجی  مطالب  و صفحات  تولیدی را نیز  کنترل  می کند.  سر دبیرکل  تنها  پاسخگوی  مدیر مسئوول  است  و در برخی سازمان  های رسانه  یی نیز  نقش  مدیر مسئول  و سردبیر را برعهده  یک نفر گذاشته  می شود .


 منبع:  کتاب ویراستاری و مدیریت اخبار، احمد توکلی**********


 سردبیر، Editor  :


سردبیر در رسانه خبری  به فردی گفته می شود که فرماندهی و اداره تحریریه  را برعهده  دارد. کسی که براساس  سیاستگذاری های ناشر  ، روند  نشر را هدایت  ، نظارت  و کنترل  می کند.  سرمقاله  روزنامه را اغلب  او نگارش  می کند  یا زیر نظر او نگارش می شود . سر دبیر  است که تصمیم  می گیرد ، کدام  اخبار  و مطالب  باچه  کیفیتی  تهیه  ، تنظیم  و منتشر  شود .  وی  بربخش  های مختلف  تحریریه  نظارت  و مدیریت  می  کند  و دبیران زیر نظر او  فرایند  کار  روزانه  خود را پی می گیرند  . 


منبع: کتاب  واژه های کلیدی در  روزنامه نگاری  ،  دکتر احمد توکلی**********


  سر دبیر اجرایی ( معاون اجرایی ):


  معاون اول  سر دبیر کل به حساب  می آید  و کلیه  چرخه  اجرایی  تحریریه برعهده  وی می باشد . هدایت  بخش های خبری  ، صفحه  اول  ، چیدمان  تیترها  و عناوین  خبری ، انتخاب  عکس  ( به کمک  مدیر هنری )  برای مطالب  روزنامه و نظارت مستقیم  برکل  صفحات  و مطالب  خبری  برعهده وی  است  .


منبع:  کتاب ویراستاری و مدیریت اخبار، احمد توکلی**********


سر دبیر ناحیه ،  area  editor :


    به  فردی  اطلاق  می شود  که سر پرستی  گزارشگران  و خبرنگارانی  را که  اخبار  نواحی  اطراف  شهر  را پوشش  می دهند ،  به عهده  دارد  و بر جمع  آوری ، تهیه  و تنظیم  مطالب و اخبار  حومه  شهر  نظارت  می کند.  به عبارتی  مکمل « سر دبیر شهری » است . به چنین  فردی  state editor  یا  suburban editorهم  می گویند.


منبع: کتاب  واژه های  کلیدی  در روزنامه نگاری ، دکتر احمد توکلی**********


 معاون ارشد سر دبیر ، associate  editor :


 برخی  مواقع  سر دبیران  ، فردی  را به عنوان  دستیار  ارشد خود بر  می گزینند  ،  با  این رویکرد  که  خود  را کمتر  در گیر  کارهای  اجرایی  تحریریه  کنند.  این فرد  علاوه  بر آنکه  مستقیما  در گیر  امور  روزمره ونظارت برکار تحریریه  می شود ،  گاه  اداره  شورای  دبیران  را نیز - در نبود  سر دبیر - به  عهده دارد و بر آماده سازی  صفحه  اول  از نزدیک  نظارت  می کند.


منبع: کتاب  واژه های  کلیدی  در روزنامه نگاری ، دکتر احمد توکلی**********


  دبیر ، Editor:


هر تحریریه  خبری  در مطبوعات ، خبرگزاری ها  ، رادیو وتلویزیون  یا حتی سایت های خبری از میزهای  مختلفی  تشکیل  شده  که در آن هر یک مسئولیت  پوشش  خبری ، موضوعی  از موضوعات متعارف  رسانه ای  را پی گیری نظارت و مدیریت  می کنند  . مدیریت هر یک  از این میزها  به عهده  فردی  است  که به  آن دبیر  سرویس  یا گروه  یا بخش می گویند . این دبیر موظف  است خبرنگاران و همکاران زیر مجموعه  خود را  هدایت  و رهبری  کند  تا آنان  بتوانند به بهترین  نحوه ممکن  به پوشش  لحظه ای  و روزانه  رویدادهای  خبری  بپردازند  .  وی  علاوه  بر فرماندهی  میز خود ،  نهایتا  باید اخبار  و گزارش  های  تهیه  شده  گروهش  را قبل  از آنکه  به بخش  سر دبیری  ارسال  شود تائید  کند .


منبع: کتاب  واژه های کلیدی در  روزنامه نگاری  ،  دکتر احمد توکلی**********


 دبیر  سرویس شهری ،  City editor:


 دبیری است که وظیفه  جمع آوری ، نوشتن  و ویرایش  اخبار  شهری  به عهده  او است .


منبع: کتاب  واژه های کلیدی در  روزنامه نگاری  ،  دکتر احمد توکلی**********


 خبرنگار اعزامی ،   Correspondent :


به روزنامه نگاری که برای پوشش دادن موضوعی  مشخص  در ناحیه ای  جغرافیایی  مشخص  - مثلا منطقه جنگی را -  به عهده دارد اطلاق می شود . غالبا  به این روزنامه نگار  « گزارشگر خارج از خانه foreign correspondent» لقب می دهند ، که  از میدان  و عرصه  بیرونی گزارش می دهد .


منبع: کتاب  واژه های کلیدی در  روزنامه نگاری  ،  دکتر احمد توکلی**********


 سرمقاله  ، Editorial  :


  سر مقاله  نوشته  سر دبیر  یا یک  عضو  فعال  تحریریه است  و به لحاظ دیدگاهی  که ارائه می دهد  - خلاف مقالات  و یادداشت  شخصی -  صرفا  در چارچوب  خط مشی  کلی ناشر  و رسانه  نگارش  می شود . سر مقاله  در روزنامه  جایگاه مخصوص  و ثابتی  دارد و اغلب  در صفحه  اول نشریه  جایگذاری  می  شود  . به  نویسنده مقاله  editorialist   می گویند.


منبع: کتاب واژه های کلیدی در روزنامه نگاری ، دکتر احمد توکلی**********


 مطلب تحلیلی analysis  piece  :


 مطلبی است  فیچری  که معمولا  به عنوان مطلب  پس  زمینه ای  نیز  خوانده  می شود و به موضوعات  جاری غنا می بخشد و آن را  برای مخاطب  تجزیه و تحلیل  می کند . در بعضی  مواقع  در باره  اینکه چرا  چنین  شد و یا چرا  قرار است  چنین  شود نیز  بحث می کند.


منبع: کتاب  واژه  های کلیدی  در روزنامه نگاری ،  احمد توکلی**********


 منبع محفوظ ، off- the – record :


مصاحبه  شونده  از خبرنگار  می خواهد  ضبط  صوتش  را خاموش  کند  و سپس مطالبی   را بیان  می کند ؛ منظورش  این است  که مطالب  را  صرفا  برای  اطلاع  او  و نه برای انتشار می گوید . به عبارتی  آنچه  را شنیدی  فقط  برای اطلاع  خودت  بود و  حق  نداری افشا  کنی  چه کسی  این حرف  را زده  است  .


 منبع: کتاب  واژه های کلیدی در  روزنامه نگاری  ،  دکتر احمد توکلی**********


 تیزر ، Teasers :


 این اصطلاح  در کل به معنای  ساخت  تبلیغات کوتاه برای  یک کالا ی  یک موضوع  است که بیشتر  به صورت  فیلمی  کوتاه ساخته  و ارائه  می شود ،  ( تیزرتلویزیونی ، تیزر تبلیغاتی ) . اما  در روزنامه نگاری «باکسی » تبلیغی  برای یک خبر مهم است . این باکس  در بالاترین بخش صفحه به نمایش گذاشته می شود تا خواننده را ترغیب  به خرید و مطالعه  روزنامه کند.  غالبا به آن  promos یا skyboxes  هم می گویند.


منبع: واژه های کلیدی در روزنامه نگاری ، دکتر احمد توکلی**********


 شروع، بدنه ، پایان،  BME :


مخفف حرف  واژه  های  شروع BEGINNING  ،  بدنه  MIDDLE  و  پایان  END  است  . یک  داستان  خبری  دارای  این  سه  بخش است :  نقطه  شروع  یا لید ، بدنه  خبر  و  پایان  خبر .


منبع: کتاب واژه های کلیدی در روزنامه نگاری ، دکتر احمد توکلی


 

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال