کد مطلب: 30575 | تاریخ مطلب: 1395/08/01
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

عکس های ماندگار-۲

عکس های ماندگار-۲
پرواز به سوی آزادی

در میانه سده تمدن ساز بیستم جنگی خشن و طولانی جهان را فرگرفت. شرق و غرب عالم با کشورهای مختلف از دو سو شش سال به شدیدترین شکل ممکن جنگیدند. و در پایان آنچه به جا ماند خرابی‌ و ویرانی و به تبع برند گا نی و بازند گانی.


    و نهایتاً رخ نمود جنگی دیگر اما از نوع سردش میان دو قدرت بزرگ که برنده جنگ بودند. نبردی شهره به "جنگ سرد". اما از مظاهر اصلی‌ این جنگ تعامل بر سر بازنده اصلی‌ جنگ دوم جهانی‌ یعنی‌ کشور آلمان. که تقسیم شد بین دو بلوک اصلی‌ قدرت جهانی‌ یعنی‌ بلوک شرق به رهبری شوروی کمونیست و آمریکای لیبرال دمکرات.و نقطه اصلی‌ پدیدار در این تقسیم، شهر برلین. که تبدیل شده بود به یکی‌ از مناطق اصلی‌ نبرد سرد. چند سال پس از پایان جنگ جهانی‌ دوم روس‌ها که در بخش شرقی‌ برلین تسلط داشتند تصمیم بر ایجاد حائلی میان خود و دنیای غرب گرفتند که نهایتاً منجر به ساخت دیواری شد به نام "دیوار برلین".                                                                   

کنراد شومان در حال گذر از برلین شرقی به سوی برلین غربی-عکس از پیتر لیبینگ-آگوست 1961    تقسیم آلمان و برلین و در نهایت ایجاد حائل و دیوار برلین خود باعث بروز رخدادهای دیگری شد که از آن‌ جمله خروج شهروندان برلینی که در شرق زندگی‌ می کردند به سوی غرب. و این برای دنیای رسانه‌‌ها جذاب بود. در روزی پایانی محکم شدن این حائل که به وسیله سربازان محافظت می شد گه گاه خروج‌های غیر قانونی یا همان "فرار" به سمت غرب انجام می شد.


    در بسیاری از موقع رسانه‌‌ها از جمله عکاسان و فیلمبردران برای ثبت خروج‌ها و اتفاقات پیرامون دیواردر آنجا مستقر می‌شدند که در یکی‌ از نادرترین لحظات "پیتر لیبینگ" موفق شد یکی‌ از نام آورترین عکس‌های خبری قرن بیستم و مجموعه‌ جنگ جهانی‌ و جنگ سرد را‌‌ عکاسی‌ کند.


    در این عکس سرباز جوان آلمانی "کنراد شومان" از موقعیت خود به عنوان نگهبان سیم‌های خاردار استفاده می کند و به سوی غرب می دود و به این وسیله از آلمان شرقی‌ فرارمی کند. این اتفاق در روز هایی افتاد که دیوار برلین هنوز به شکل سیم خاردار بود.


    عکس گویا فرار از جهنّمی را به بهشتی‌ به تصویر می‌کشد.


    از دیوار برلین در همان سال‌ها عکس‌های بسیاری تهیه شده است. اما این عکس به شکل شگفت آوری بالقوه تضاد بین جهان غرب و شرق را نشان می دهد.


 


. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال