کد مطلب: 30580 | تاریخ مطلب: 1395/08/29
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اخلاق حرفه ای (2)

در قسمت پیشین نکاتی را در مورد اخلاق حرفه ای خبرنگاران یادآور شدیم.

در این قسمت این موضوع در پی می گیریم.

 اخلاق حرفه ای (2)


4- راز داری و اعتماد آفرینی


 خبرنگاران طبعا خبرها را از منابع گوناگونی به دست می آورند. گاهی اوقات فرد یا سازمانی که خبر را در اختیار خبرنگار قرار داده است از وی می خواهد که از ذکر نام منبع خودداری کند. در این موارد خبرنگار باید این خواسته را بپذیرد و منبع خبر را ذکر نکند.


ایجاد حس اعتماد در منبع خبر و احترام به خواسته ی وی علاوه بر آن که یک امر اخلاقی است باعث می شود که خبرنگار بتواند با تکیه بر این اعتماد ، همواره از اخبار و اطلاعاتی که در اختیار منابع خبری وی قرار دارد استفاده کند و یا استحکام ارتباط خود، به اطلاعات و اخبار بیشتری دست یابد .


در مواردی نیز برخی افراد یا سخنگویان سازمان ها ، خبری را صرفا برای اطلاع خبرنگار در اختیار وی قرار می دهندو از او می خواهند از درج خبر خودداری کند. در این مواقع نیز خبرنگار حق استفاده از خبر را ندارد و انتشار چنین خبرهایی علاوه بر آن که خلاف اصول خبرنگاری است خبرنگاران اعتبار خود نزد آن منبع خبری از دست می دهند.5- پرهیز از سرقت ادبی


  با توسعه فضای مجازی ، دسترسی به اخبار و اطلاعات مندرج در سایت خبرگزاری ها و پایگاه های خبری بسادگی امکان پذیر است .


کپی کردن اخبار از سایر منابع و انتشار در سایر رسانه ها بدون ذکر منبع امری غیر اخلاقی است .


 درصورتی که خبری از یک رسانه برداشته می شود باید حتما منبع آن ذکر شود.


رفتار غیراخلاقی تر، آن است که در چنین مواردی نه تنها منبع خبر و گزارش ذکر نشود بلکه خبرنگار، خبر را به نام خود منتشر کند.


استفاده از حاصل کار دیگران به این صورت سرقتی آشکار است که با اصول اولیه اخلاق خبرنگاری منافات دارد.6- سلامت مالی


 دریافت هرگونه پاداش و کمک مالی از افراد ، سازمان ها و مراکز گوناگون ، برای پیشبرد مقاصدی که مغایر منافع یا مصالح عمومی است، امری غیر اخلاقی و مذموم به شمار می رود. دریافت پول و سایر امکانات مادی برای تبلیغ افراد و سازمان ها در قالب خبر و اطلاعات امری مذموم و غیر حرفه ای است و باید از آن پرهیز کرد.


نباید کار روزنامه نگاری و اطلاع رسانی را با فعالیت های تجاری و بازرگانی و تبلیغت سیاسی در هم آمیخت.


این کار علاوه بر آن که با اخلاق حرفه ای مغایرت دارد اعتبار رسانه را نیز مخدوش می کند.7- حق پاسخگویی


در صورتی که خبری مغایر منافع مادی و معنوی افراد حقیقی و حقوقی منتشر شود که در آن اقدامات و رفتارهای فرد یا گروهی مورد انتقاد قرار گرفته باشد، اخلاق حرفه ای ایجاب می کند دیدگاه ها و نقطه نظر های طرف مقابل کسب و در خبر یا گزارش درج  شود.


درصورتی که مطلبی در رسانه منتشر شود و نادرستی آن مشخص شود یا فرد و سازمانی نسبت به آن معترض باشد و پاسخی به مطالب مطرح شده ارسال کند باید به حق پاسخگویی آنان احترام گذاشته شود.8- احترام به مردم و منافع عمومی


خبرنگاران باید اعتقادات مذهبی، آداب و سنت های قومی و ملی ، استقلال و حاکمیت ملی، امنیت اجتماعی و آسایش و آرامش روانی جامعه را محترم بشمارند و از انتشار مطالبی که به منافع عمومی، استقلال و حاکمیت ملی و نهاد های قانونی لطمه و خسارت وارد کند پرهیز کند.


گرایش به تبعیض نژادی، قومی، عقیدتی و جنسیتی واقدامات تحریک آمیز  ضد ملت های دیگرو تبلیغ برتری نژادی خلاف اصول اخلاقی است و گاهی می تواند تبعات ناگوار اجتماعی وسیاسی در پی داشته باشد .9- پرهیز از تهمت و افترا


احترام به حیثیت افراد از ابتدایی ترین اصول اخلاقی است که روزنامه نگاران باید مورد توجه قرار دهند.


 خبرنگاران موظف اند از هرگونه اقدام و درج  مطالبی که آبروی افراد را در معرض خطر قرار دهد بپرهیزند.


فقط در صورتی که دادگاه های صالح حکَم بر محکومیت قطعی فردی دادند رسانه ها حق انتشار حکم محکومیت را دارند و پیش از آن رسانه ها حق انتشار اتهامات اشخاص و معرفی متهمان را ندارند.


 


 

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال