کد مطلب: 30587 | تاریخ مطلب: 1395/08/29
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

اخلاق حرفه ای(1)

اخلاق ، جزیی جدایی ناپذیر از حرفه ی خبرنگاری است و باید راهنمای روزنامه نگاران در تمامی مراحل کسب، تنظیم و انتشار خبر باشد.
از آنجا که اخلاق متاثر از عقاید ، باورها و عرف جامعه است طبعا اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری نیاز در هر حوزه جغرافیایی، تفاوت هایی دارد اما در کلیات امر، اشتراکات زیادی در اخلاقیات حرفه ای روزنامه نگاری در سراسر جهان وجود دارد.
در هر حرفه ای مجموعه ای از رفتارها و خصوصیات، به عنوان اخلاقیات پذیرفته و شناخته می شود که باید شاغلان آن حرفه، خود را ملزم به رعایت آن بدانند.
در این مبحث، به عمده ترین اصولی که به عنوان اخلاقیات خبرنگاری شناخته می شود اشاره می کنیم. توجه داشته باشید بحث اخلاق حرفه ای به معنای هنجارهای عام و پسندیده اجتماعی مانند مهربانی، سلام کردن به دیگران و ... نیست؛ بلکه بحث بر سر رفتارهای خاص در محیط روزنامه نگاری است. البته رعایت هنجارها ورفتارهای پسندیده اجتماعی هم جزیی از خصوصیات یک خبرنگار است .

اخلاق حرفه ای(1)

1-راستگویی و صداقت
نخستین ویژگی اخلاقی روزنامه نگاران، صداقت و راستگویی است . برای رعایت این اصل اخلاقی "پافشاری برای کسب اطلاعات دقیق"، "جست وجو برای یافتن جزییات و نکات عینی" و "دورکردن تعصب و پیشداوری از ذهن" الزامی است.


"دقت" در یافتن واقعیات، گام نخست برای صداقت در روزنامه نگاری است. خبرنگار، با حضور در صحنه ی رویداد و در صورت نبود امکان حضور، از راه پرسیدن از کسانی که در صحنه حضور دارند باید به واقعیات دست یابد.
دقت، عمدتاً به کوششی بیش از پرسیدن نیاز دارد. باید اطلاعات از تمامی منابع ممکن گردآوری و چنان سنجیده شود که درست و جامع و کامل به مخاطب برسد.


جانبداری، پیشداوری و تعصب فردی از عوامل مخدوش کردن صحت خبر به شمار می رود.


 


2- پرهیز از فریبکاریروزنامه نگاران به طور کلی نباید ازطریق فریب و استفاده کردن از عنوان جعلی، اطلاعات یا تصاویر مورد نیاز خود را به دست آورند.


خبر، عکس، فیلم و اسناد باید با رضایت صاحبان آن ها دریافت شود.


از دیگر سو صحنه سازی و بازسازی صحنه به طوری که به فریب  دادن مخاطبا ن بیانجامد امری خلاف است و از مصادیق  رفتارهای غیر اخلاقی به شمار می رود.3- پرهیز از افشای زندگی خصوصی دیگران


زندگی خصوصی افراد، حریمی است که نباید دیگران به آن وارد شوند. اخلاق حرفه ای حکم می کند که خبرنگاران حریم خصوصی افراد و زندگی شخصی آنان را در معرض دید عموم قرار ندهند. وارد شدن به زندگی شخصی دیگران با هر هدفی، خلاف اخلاق و قواعد روزنامه نگاری است .


یکی از حریم های شخصی افراد، حریم مادی و فیزیکی نظیر خانه و محل زندگی شخصی افراد است .


حریم دیگر افراد حریم روحی و فکری است که اجازه می دهد تا اشخاص با اندیشه و احساس و دیدگاه خود تنها باشند و آن را با کسانی که خودشان تمایل دارند در میان بگذارند.


خبرنگاران حق ورود به این فضا با استراق سمع و دیگر مزاحمت های از این نوع را ندارند.


بخش دیگری از حریم شخصی افراد اطلاعات شخصی افراد مانند پرونده  پزشکی و اطلاعات مالی و ...آنان است.


در بخش بعدی سایر اصول اخلاقی خبرنگاری حرفه ای را بیان می کنیم.


 

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال