کد مطلب: 30601 | تاریخ مطلب: 1396/01/23
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مصاحبه (2)

ویژگی های دو سوی مصاحبه

مصاحبه (2)


مصاحبه یک فرایند ارتباطی دو سویه است و نتیجه ای که  از این فرایند حاصل می شود  تحت تاثیر ویژگی های مصاحبه کننده و مصاحبه شونده و موقعیتی است که مصاحبه صورت می پذیرد.


 از این رو خبرنگاران باید با آگاهی از فنون مصاحبه ، تاثیر گذار اصلی بر این روند باشند. گاهی مصاحبه شوندگان قصد دارند به جای پاسخ دادن به پرسش های خبرنگار، مطالب مورد نظر خود را بیان کنند. برخی مصاحبه شوندگان پرگو هستند  و برخی دیگر تمایلی به سخن گفتن ندارند و از پاسخ دادن به سوالات طفره می روند. در هریک از این موارد خبرنگاران با تجربه و ماهر می توانند بر شرایط غلبه کنند و پاسخ پرسش های خود را به دست آورند. مصاحبه کننده ی حرفه ای و توانا دارای چند ویژگی اساسی است .


 اولین و مهم ترین خصوصیت مصاحبه کنندگان، قدرت برقراری ارتباط با دیگران است، به گونه ای که مصاحبه شونده به وی اعتماد کند و گفت وگو با او برایش خوشایند باشد. ظاهر آراسته ، بیان شیوا و دقیق  و خوشرویی لازمه ی اولیه ی چنین ارتباطی است .


تسلط کامل به موضوع مورد بحث، شکیبایی برای دستیابی به پاسخ، تیز بینی و سرعت انتقال، قدرت تجزیه و تحلیل سریع موضوعات و کنجکاوی از دیگر خصوصیات مصاحبه کنندگان است .


 در سوی دیگر مصاحبه شونده نیز اهداف خود را دنبال می کند. مصاحبه شوندگان اطلاعات یا دیدگاهی را بیان می کنند و در این روند، هدف بعضی از آنان تبلیغ خودشان است، شماری در صدد پوشاندن بخشی از واقعیات برمی آیند و گروهی در پی تخطئه یا تخریب دیگران اند. برخی مصاحبه شوندگان پاسخ هایی کوتاه می دهند و از بیان مطالب مورد نظر خبرنگارخودداری می کنند .


خبرنگار باید در سراسر روند مصاحبه ، اهداف گفت و گو را در نظر داشته باشد .


دستیابی به اطلاعات تازه و دریافت عقاید و دیدگاه های مصاحبه شونده در مورد موضوع مورد نظر نباید جای خود را به حواشی و نکات غیر مرتبط با مقصود و اهداف اصلی مصاحبه بدهد و هدایت و کنترل روند مصاحبه در مسیر اصلی برعهده خبرنگاران است.


 در روند مصاحبه ممکن است مصاحبه شونده به دلایل مختلف احساس نگرانی کند و دیدگاه ها و نقطه نظرهای خود را بروز ندهد یا در فضای مصاحبه و جو حاکم بر جلسه، نکاتی را فراموش کند یا هیجان زده شود و یا به دلایلی نتواند منظور خود را آن گونه که در نظر دارد منتقل کند.


این موارد  پارازیت هایی ذکر می کنند که مصاحبه شونده در روند مصاحبه ایجاد می کند.


در همه ی این شرایط، خبرنگار مسلط و توانا می تواند مصاحبه شونده را به مسیر اصلی و مورد نظر خود بازگرداند.


اما از طرف دیگر امکان دارد خبرنگار در فضای مصاحبه تحت تاثیر موقعیت ، مقام یا شهرت مصاحبه شونده قرار گیرد  یا دیدگاهی منفی به مصاحبه شونده داشته باشد و در صدد انتقام گیری و تحقیر وی برآید که این نیز بر روند مصاحبه تاثیر منفی می گذارد. چنین مواردی پارازیت هایی است که خبرنگار در روند گفت و گو به وجود می آورد.


 بنا بر این خبرنگار باید ضمن رعایت شان و جایگاه خود و تسلط بر فضای مصاحبه و برقراری ارتباط اصولی و منطقی با مصاحبه شونده با بهره گیری از توانایی های خود همچون تیزبینی، سرعت انتقال، خوشرویی، صبوری و انعطاف پذیری این فرایند ارتباطی دوسویه را که گاه با پیچیدگی های فراوانی همراه می شود کنترل کند و به اخبار و اطلاعات مورد نظر دست یابد.


 

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال