کد مطلب: 30604 | تاریخ مطلب: 1396/02/10
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مصاحبه (3)

آمادگی برای مصاحبه

مصاحبه (3)

 


خبرنگار برای هر مصاحبه باید آمادگی های لازم را درمورد موضوع آن مصاحبه کسب کند. همان گونه که در قسمت های پیشین یادآور شدیم مصاحبه  برای کسب اطلاعات و دریافت دیدگاه های مصاحبه شوندگان صورت می گیرد و طبعاً خبرنگاران برای کسب چنین اطلاعاتی باید فردی را انتخاب کنند که نیاز و خواسته آنان را دقیقاً در همان مسیر مورد نظر برآورده سازد.


بنا براین اولین قدم برای مصاحبه، انتخاب مصاحبه شونده ای است که پاسخگوی مناسبی برای سوالات خبرنگار و اقناع مخاطبان رسانه درزمینه ی موضوع مصاحبه باشد.


فراموش نکنیم که هر خبرنگاری در زمینه ی تخصصی و حوزه فعالیت خاص خود مصاحبه می کند. از این رو می تواند با توجه به شناخت حوزه ی کاری و افراد مرتبط با این حوزه اعم از کارشناسان و مسوولان، بهترین و مناسب ترین فردی را انتخاب کند که بتوانند نظراتش را تامین کنند و پاسخگوی خوبی برای پرسش های وی باشند.


رسانه های موفق جهانی از چنین روشی برای جذب مخاطب بیشتر و جلب اعتماد آنان بیشترین بهره را می برند. مصاحبه شونده ی آگاه و مسلط به موضوع علاوه بر اقناع مخاطبان به اعتباررسانه نیز کمک می کند.


یک نکته ی مهم که خبرنگاران باید از ابتدای کار مورد توجه قرار دهند داشتن فهرستی از اسامی افراد مختلف اعم ازکارشناسان، مدیران و مسوولان مرتبط با حوزه کاری خود همراه با اطلاعات جامع و کامل از زمینه های تخصصی هریک از آنان است.


 داشتن این فهرست همراه با شماره تلفن و نشانی ایمیل و سایر راه های ارتباطی مناسب با آنان، گزینش افراد مناسب برای مصاحبه را تسریع و تسهیل می کند.


 تماس با فرد مورد نظر و در میان گذاشتن درخواست مصاحبه با وی، گام بعدی است.


 در این مرحله شیوه ی برقراری ارتباط، نحوه ی طرح موضوع و کسب رضایت مصاحبه شونده باید با دقت و شناخت لازم از وی صورت گیرد. در صورت امتناع فرد از مصاحبه باید با پافشاری مودبانه و محترمانه سعی کنید رضایت فرد را به دست آورید.


 گام دیگر برای مصاحبه، تحقیق و بررسی دقیق جوانب موضوع و کسب اطلاعات لازم به منظور طرح پرسش های مناسب است. خبرنگار باید کاملا به موضوع مورد بحث مسلط باشد تا هم بتواند پرسش های مناسبی را طراحی کند و هم مسیر گفت و گو را به سمت و سویی هدایت کند که اهداف مصاحبه را محقق سازد.


 باید سوالاتی را طراحی کنید که پاسخ آن ها اطلاعات لازم و کافی را به مخاطبان بدهد و آنان را کاملا اقناع کند.


 برای طرح این گونه پرسش ها طبعاً آگاهی لازم نسبت به جوانب موضوع و اطلاع  از نیازهای مخاطبان ضروری است.


 ترتیب منطقی وچینش پرسش ها برای کسب اطلاعات جامع و روشن، از جمله مهم ترین ضرورت ها، پیش از شروع گفت و گو است .


در قسمت بعد در مورد چگونگی مصاحبه و شیوه ی برقراری ارتباط با مصاحبه شونده و مطرح کردن پرسش ها و دریافت پاسخ مطالبی را درمیان خواهیم گذاشت .

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال