کد مطلب: 30611 | تاریخ مطلب: 1396/04/07
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مصاحبه (4)

روند مصاحبه

مصاحبه (4) 


پس از مشخص شدن موضوع مصاحبه و انتخاب مصاحبه شونده، نوبت به تماس و جلب رضایت مصاحبه شونده برای گفت و گو می رسد.


در این مرحله لازم است خود ورسانه تان را معرفی کنید و بگویید در مورد چه موضوعی می خواهید گفت و گو کنید. با توافق مصاحبه شونده زمان و مکان مصاحبه را مشخص کنید.


قبل از مصاحبه باید اطلاعات کافی درمورد مصاحبه شونده، سابقه، تخصص و خصوصیات وی از منابع مختلف به دست آورید و با تحقیق در مورد موضوع مصاحبه، اطلاعات موجود را در این زمینه گردآوری کنید.


منابع کسب این اطلاعات می تواند روزنامه ها ، فضای مجازی، کتاب ها، همکاران رسانه ای و سایر خبرنگاران باشد. خود را به جای مخاطبان قرار دهید و انتظارات آنان را در نظر بگیرید و پرسش های خود را به شکلی تنظیم کنید که پاسخگوی انتظارات آنان باشد .


هر آنچه را که در مورد موضوع مورد بحث لازم می دانید که از زبان مصاحبه شونده بشنوید گردآوری و  دسته بندی و در قالب سوال مطرح کنید.


در هنگام حضور در محل مصاحبه ظاهری کاملاً آراسته و متناسب با عرف جامعه داشته باشید. لباس و سرو وضع خبرنگار تاثیر زیادی در جلب اعتماد مصاحبه شونده و شیوه برخورد و پاسخگویی وی دارد.


برای تنظیم پرسش های خود این نکات را به خاطر داشته باشید:


بهتر است روند سوالات از موضوعات ساده تر آغاز شود و در ادامه به موضوعات مهم تر، عمیق تر و احیاناً چالشی برسد.


ادبیات و لحن کلام شما آرام، ساده، منطقی و دوستانه باشد و از مشاجره و تندی پرهیز کنید.


همواره چند سوال  اضافی طراحی کنید تا اگر به برخی سوالات شما پاسخ داده نشد یا پاسخ های دریافتی شما را اقناع نکرد با سوالات دیگر بتوانید به پاسخ های مورد نظرتان دست یابید.


 تمام توجه تان را به پاسخ های مصاحبه شونده معطوف کنید تا در صورت ضرورت از پاسخ های وی به نکات تازه ای دست یابید و پرسش های جدیدی طراحی کنید و بپرسید.


 در هنگام  شنیدن پاسخ، عکس العمل های مناسبی از خود نشان دهید وعلایمی از بی توجهی در چهره شما وجود نداشته باشد.


اگر در سخنان مصاحبه شونده موضوعی مطرح شد که چیزی در مورد آن نمی دانستید از وی بخواهید توضیحات بیشتری بدهد تا مخاطبان از آن مطلع شوند.


 در سراسر مصاحبه به یاد داشته باشید که از این گفت و گو چه هدفی را دنبال می کنید و سعی کنید روند مصاحبه به شکلی درنیاید که از اهدافتان دور شوید.


 نکته مهم دیگری که باید همواره به خاطر داشته باشید این است که هر پرسش را در زمان مناسب و با ادبیات مطلوبی بیان کنید. گاهی اوقات مطرح کردن یک پرسش بیموقع و نابجا  باعث واکنش مصاحبه شونده می شود و در روند مصاحبه اختلال ایجاد می کند.  


یکی از آفات مصاحبه بی توجهی به سخنان مصاحبه شونده و طرح پرسش هایی تکراری است که قبلا پاسخ آن ها دراظهارات مصاحبه شونده داده شده است. این بی توجهی باعث دلزدگی مصاحبه شونده و ایجا د اختلال در روند مصاحبه می شود.

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال