کد مطلب: 30623 | تاریخ مطلب: 1396/06/28
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مصاحبه (7)

پرسشگری(3)

مصاحبه (7)


                             


در قسمت قبل در مورد روش مطرح کردن سوالات، بخصوص پرسش های  سخت و حساسیت بر انگیز نکاتی را بازگو کردیم. در این قسمت نیز در ادامه آن مبحث  چند نکته دیگر  را در مورد پرسش های حساس توضیح می دهیم.


 در برخی مواقع می توانید با کمی تعریف و تمجید در ابتدای سوال، از تندی پرسش بکاهید. مثلا سوال خود را این طور مطرح کنید: " شما در سه سال گذشته موفق شدید تیم های تحت مربیگری خود را بخوبی هدایت کنید تا جایگاه بهتری در جدول رقابت ها به دست آورند، اما برخی می گویند روش های مربیگری شما غیرعلمی است و تناسبی با دانش امروز ندارد. پاسخ شما به این منتقدان چیست؟"


شروع سوال با چنین جمله ای باعث می شود مصاحبه شونده موضع تندی در برابر خبرنگار نگیرد و فضای مصاحبه آرام بماند، بخصوص آنکه خبرنگار این نکته  را نه موضع و دیدگاه خود، بلکه نظر برخی منتقدان ذکر می کند.این هوشمندی در طرح سوال باعث می شود مصاحبه کننده بدون بروز تنش، پرسش های تند و انتقادی را مطرح  و پاسخ خود را دریافت کند.


 مواردی پیش می آید که مصاحبه  شونده نمی خواهد به سوالی پاسخ دهد. در چنین مواقعی می توان او را کمی تحریک کرد تا وادار به پاسخگویی شود.


مثلا خبرنگار می تواند بپرسد:"همکارانم به من گفته بودند پاسخ دادن به چنین سوالی برای شما سخت است و بهتر است چنینی پرسشی را مطرح نکنم ..."


این جمله می تواند باعث شود مصاحبه شونده برای نقض آن ادعا به سوال شما پاسخ دهد.


 


یکی دیگر از روش های تحریک کننده ی مصاحبه شونده آن است که به وی یادآور شوید ممکن است مخاطبان از پاسخ ندادن به این پرسش برداشت های متفاوت و متناقضی داشته باشند که با دیدگاه های شما منطبق نباشد.


بیان چنین جملاتی باعث می شود مصاحبه شونده ترجیح دهد سوال شما را بی پاسخ نگذارد .


 نکته دیگر در مصاحبه و بیان سوال، سماجت برای دریافت پاسخ از مصاحبه شوندگان است.


در برخی مواقع مناسب است برای گرفتن پاسخ های مورد نظرتان  سماجت کنید و اگر مصاحبه شونده جواب شما را نداد آن را با بیان دیگری مطرح کنید. اما سماجت بیش از حد در روند مصاحبه اختلال ایجاد می کند.


 بنابراین اگر مشاهده کردید مصاحبه شونده حاضر به پاسخگویی نیست از ادامه دادن آن مبحث  خودداری کنید و به سایر موضوعات بپردازید.


توجه داشته باشید افراد فاقد اعتماد به نفس و کسانی که از مواجه شدن با خبرنگاران و رسانه ها هراس دارند در برابر سوالات باز موضعی منفی می گیرند و چنین سوالاتی بخصوص اگر انتقادی باشد آنان را نگران می کند.


نکته دیگری که باید در مصاحبه های عمقی مورد توجه قرار دهید آن است که برای رسیدن به جزییات مورد نظرتان یک سلسله سوال دنباله دار طراحی کنید و با استفاده از چنین سوالاتی بتدریج از کلیات به موضوعات جزیی تر برسید.


یک نکته مهم در مصاحبه ، تسلط خبرنگار به موضوع و شم خبری اوست تا از انحراف درروند  مصاحبه جلوگیری کند و اجازه ندهد مصاحبه شونده سیر مصاحبه را به نحوی تغییر دهد که پرسش های خبرنگار بی پاسخ بماند و نکاتی غیر مرتبط با هدف مصاحبه کننده را بیان کند.


در اینجا به مبحث مربوط به انواع سولات خاتمه می دهیم و در ادامه به بررسی موضوعات دیگری در مورد مصاحبه خواهیم پرداخت.

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال