کد مطلب: 30627 | تاریخ مطلب: 1396/07/11
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مصاحبه/ تنظیم و ویرایش (1)

مصاحبه/ تنظیم و ویرایش (1)

 


پس از پایان مصاحبه، گام بعدی تنظیم و آماده سازی آن برای انتشار است. ثبت دقیق گفته های مصاحبه شونده نکته مهمی است که در تنظیم مصاحبه و انتقال صحیح اظهارات مصاحبه شونده نقش اساسی  دارد. برای ثبت اظهارات مصاحبه شونده در گفت وگوهای مطبوعاتی معمولا از ضبط صوت استفاده می شود و البته در این سال ها  تلفن همراه جایگزین ضبط صوت شده است.


ضبط کردن مصاحبه این امکان را می دهد تا خبرنگار هرآنچه را که مصاحبه شونده بیان کرده است به طور دقیق و صحیح مورد استفاده قرار دهد.


این کار تحریف و سوء برداشت از گفته ها را به حداقل می رساند و خبرنگار، مطالب مطرح شده را فراموش نمی کند و شبهه ای در نقل قول ها پدید نخواهد آمد.


 اما معمولا زمانی که صدا ضبط می شود شماری از مصاحبه شوندگان در برابرآن حساسیت به خرج می دهند و از بیان برخی نکات پرهیز می کنند. با روشن شدن ضبط صوت مصاحبه شوندگان در گفتن  مطالب دقت بیشتری به خرج می دهند که البته نکته مثبتی است، اما در عین حال ممکن است بخشی از اطلاعات را بازگو نکنند. به همین دلیل برخی معتقدند خبرنگاران بهتر است از ضبط صوت استفاده نکنند تا در مصاحبه شوندگان حساسیت ایجاد نشود و براحتی صحبت کنند و خبرنگاران اظهارات مصاحبه شوندگان را یادداشت کنند. این توصیه می تواند در بعضی مواقع مفید باشد اما ضبط نکردن گفت وگو می تواند تبعات زیادی هم در بر داشته باشد. جا افتادن بخشی از اظهارات مصاحبه شونده و فراموش شده آن، یا از دست رفتن دقت در بیان عین اظهارات، بخصوص در بیان اعداد و ارقام یا مطالب حساس و مهم یکی از پیامد های ضبط نکردن مصاحبه است .


در مواقعی نیز مصاحبه شوندگان نکاتی را مطرح ولی پس از انتشار آن در رسانه ها گفته های خود را تکذیب می کنند.


ضبط نشدن مصاحبه، دست خبرنگار را خالی می کند و او امکان اثبات درستی متن منتشر شده را نخواهد داشت.


نکته دیگری که باید مورد توجه قرار دهید این است که هنگام ضبط گفت وگو، مهم ترین نکاتی را که مصاحبه شونده بیان می کند یادداشت کنید. این کار چند حسن دارد. با این کار هنگام پیاده سازی و نوشتن مصاحبه کارتان ساده تر می شود. علاوه برآن در صورت بروز اختلال در ضبط مصاحبه، نکات کلیدی و مهم را از دست نخواهید داد و می توانید آن را مورد استفاده قرار دهید.


 درهنگام  یاداشت برداری به این نکته توجه کنید که اگر حواس تان صرفا به یادداشت برداری باشد از روند مصاحبه و طراحی سوال از پاسخ های دریافتی باز خواهید ماند. بنابر این باید در هنگام یادداشت برداری حواس تان به مطالبی که مصاحبه شونده بیان می کند باشد تا بتوانید سوالات بعدی خود را آماده کنید و بپرسید.


این نکته را نیز در نظر داشته باشید که اگر پس از شروع به  یادداشت برداری، این کار را در میان مصاحبه متوقف کنید مصاحبه شونده احساس می کند که اظهاراتش برای خبرنگار اهمیتی ندارد و ممکن از در روند پاسخگویی اختلال ایجاد شود.


 بنابراین هنگام سخن گفتن مصاحبه شونده، نکات کلیدی را در فواصل زمانی منظم یادداشت کنید. اگر مصاحبه شونده در یک فاصله زمانی، مطلب قابل توجهی را بیان نکرد بهتر است تظاهر به نوشتن کنید تا همان گونه که خاطر نشان شد اختلالی در پاسخگویی مصاحبه شونده ایجاد نشود.


شما درعین حال می توانید برخی عکس العمل ها و رفتارهای مصاحبه شونده درهنگام پاسخگویی مانند لبخند زدن، عصبانیت ، نگرانی و ... را یادداشت کنید.

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال