کد مطلب: 30633 | تاریخ مطلب: 1396/08/03
نسخه چاپی | ارسال به دوستان

مصاحبه / تنظیم و ویرایش (2)

مصاحبه / تنظیم و ویرایش (2)


پس از پایان مصاحبه در اولین فرصت ممکن و در فاصله ای که هنوز در حال و هوای مصاحبه هستید آن را آماده و تنظیم کنید. اولین گام برای تنظیم مصاحبه تصمیم گیری در مورد چگونگی نگارش آن است.


 اگر می خواهید مصاحبه را به صورت کامل و با ذکر متن سوال ها و جواب ها بنویسید، طبعاً باید عین گفت وگو و تمامی آنچه در زمان مصاحبه بین خبرنگار و مصاحبه شونده رد وبدل شده را به صورت کامل بنویسید.


 در این نوع از تنظیم مصاحبه باید متن کامل اظهارات نوشته و امانت کامل در انتقال مطالب رعایت شود. حذف بخشی از پاسخ ها به صورتی که در انتقال مفاهیم مورد نظر مصاحبه شونده تغییر یا اختلال ایجاد کند کاری غیراخلاقی است .


در این روش از تنظیم مصاحبه، حذف عبارات و جملات تکراری و برخی اصطلاحات و واژه ها که به صورت تکیه کلام مصاحبه شونده به کار می رود اشکالی ندارد. اشتباهات سهوی که در گفتار مصاحبه شونده پیش می آید هم باید اصلاح شود ولی نکات کلیدی که جهت گیری و دیدگاه های مصاحبه شونده را نشان می دهد نباید حذف شود. در یک کلام باید آنچه که منظور مصاحبه شونده است به مخاطب انتقال یابد.


گاهی اوقات سیاست رسانه اجازه چاپ برخی عبارات و واژه ها را نمی دهد. در این مواقع در صورتی که چنین عبارات یا مطالبی از جانب مصاحبه شونده بیان شد، خبرنگار در همان هنگام گفت و گو وی را نسبت به این نکته آگاه سازد و از وی بخواهد که مطلب را به نحوی اصلاح کند.


 شیوه دیگر برا ی تنظیم مصاحبه، درج برخی نکات یا عبارات و نقل قول مهم ترین نکاتی است که مصاحبه شونده اظهار کرده و خبرنگار قصد ندارد متن گفت و گو را تمام و کمال استفاده کند. برای تنظیم مصاحبه به این شکل به چند نکته توجه کنید.


در انتقال مطالب به گونه ای عمل کنید که آنچه منتشر می شود با منظور و هدف مصاحبه شونده کاملا همسو باشد و حذف بخشی از اظهارات مصاحبه شونده به شکلی نباشد که مقصود وی را وارونه یا متفاوت نشان دهد.


اگرقصد دارید بخشی از اظهارات مصاحبه شونده را به صورت کامل درج کنید آن را با علامت نقل قول مستقیم یعنی گذاشتن دونقطه (:) در ابتدای نقل قول و گیومه (" ") در ابتدا و انتهای جمله یا عبارت مشخص کنید. مثلا:


وی گفت:"هدف ما از این اقدام کاهش هزینه های سازمان بود."


در نقل قول مستقیم باید عین عبارات را همان گونه که مصاحبه شونده بیان کرده است بنویسید.


در نقل قول غیر مستقیم و هنگامی که بخشی از اظهارات، با کمی تغییر و اصلاح جمله بندی نوشته می شود دقت کنید که در بیان مفهوم تغییری ایجاد نشود و مقصود گوینده به مخاطب انتقال یابد .


 در این شکل از تنظیم مصاحبه و در بیان نقل قول به صورت غیرمستتقیم از دو نقطه و گیومه استفاده نمی شود.


با توجه به تنوع در تنظیم مصاحبه و روش های مختلفی که خبرنگاران در استفاده از گفت و گوهای خبری در نگارش خبرو گزارش های خبری به کار می گیرند توصیه می شود  برای تقویت توانی های خود در نوشتن متن مصاحبه، متن مصاحبه های مندرج دررسانه های مختلف را مطالعه کنید و از تجربیات سایر خبرنگاران بهره مند شوید. 


مبحث مصاحبه را در اینجا خاتمه می یابد و در ادامه دروس به بیان موضوعات دیگری در مبحث  خبرنگاری می پردازیم.

. انتهای پیام /*

دیدگاه ها و نظرات

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
مسئولیت نوشته‌ها بر عهده نویسندگان آنهاست و گذاشتن آنها به معنی تائید نظرات آنها نیست.
فرستنده: *  
پست الکترونیک:
نظر:
 
کد امنیتی:
ارسال